تاتامی

مشخصات محصول

 

رنگ تاتامی : آبی ، سبز ، قرمز ، مشکی ، نارنجی و زرد

 

ابعاد: 100 سانتی متر در 100 سانتی متر

 

ضخامت: 2 سانتی متر

 

تولید شده از: فوم EVA

 

امتیاز محصول:بدنیست خوب خیلی خوب عالی فوق العاده ( تعداد رای دهنده:9 نفر ، مجموع امتیاز : 4,56 از 5)
Loading...

 

 • تاتامی ، کفپوش ، کفپوش کف ،صداگیری کف ، کفپوش ورزشی ، شیابشانگ
توضیح محصول:

 

تاتامی نوعی کفپوش است که از فوم EVA تولید می شود. این کفپوش ورزشی معمولا به شکل پازلی تولید می شود. در نتیجه قطعات آن به راحتی در کنار هم قرار می گیرد. به همین دلیل کفپوش تاتامی معمولا نصب آسانی دارد. با توجه به نرم بودن و بادوام بودن این فوم از آن به عنوان ضربه گیر در باشگاه های ورزشی ، زمین های بازی کودکان و... استفاده می شود.

 

تاتامی ، صداگیر کف استودیو ، کف پوش باشگاه ، صداگیر باشگاه ، صداگیری از کف ، تاتامی مشکی ، قیمت تاتامی ، تاتامی ارزان

 

از سوی دیگر با توجه به ساختار این فوم که در دسته عایق های سلول بسته قرار دارد. از تاتامی می توان به عنوان کفپوش استودیو ها و اتاق های تمرین موسیقی و هر مکانی که نیاز به عایق کف دارد نیز استفاده نمود. در صورتی که از تاتامی به عنوان عایق کف استفاده می شود توصیه می شود. به صورت ترکیبی با موکت پرز بلند استفاده شود. تا کارایی آن افزایش یابد. در ادامه به بررسی کاربردهای مختلف تاتامی می پردازیم

تاتامی به عنوان کفپوش باشگاه ورزشی

بسیاری از انواع ورزش ها به ویژه ورزش های رزمی هستند که نیاز به پوششی نرم در کف ورزشگاه دارند. تا از صدمه دیدن ورزشکار جلوگیری نمایند. علاوه بر ورزش هایی نظیر ورزش های رزمی ( جودو ، کاراته و... ) برخی از سایر انواع دیگر ورزش ها نظیر پیلاتس ، ورزش های ایروبیک ، یوگا و... نیز نیاز به یک کفپوش نرم و با دوام دارند. تاتامی با توجه به ساختار خود و نوع متریالش می تواند بهترین محصول برای پوشش دهی کف باشگاه ها ورزشی باشد. همچنین با توجه به قیمت مناسب این محصول از کفپوش تاتامی علاوه در باشگاه های حرفه ای می توان در ورزشگاه های خانگی ، باشگاه های مجتمع های مسکونی ، اتاق تمرین مدارس و دانشگاه ها و.... نیز استفاده نمود.

تاتامی در باشگاه های ورزش های رزمی

کاراته ، تکواندو ، کونگ فو و به خصوص جودو ورزش هایی هستند که معمولا دارای ضربات خاصی می باشند که بسیاری از آن ها همراه با پرتاب و زمین خوردن ورزشکار رقیب همراه است. در نتیجه این ورزش ها در صورتی که بر روی زمین معمولی انجام شود. می تواند منجر به آسیب های جدی به ورزشکار گردد.

این در حالی است که بهره گیری از یک پوشش نرم و ارتجاعی و مقاوم نظیر تاتامی می تواند جلوی چنین آسیب هایی را بگیرید و یا آن ها را به حداقل برساند. البته باید دقت داشت برای ورزش های رزمی باید حتما از تاتامی مرغوب و استاندارد استفاده نمود و تاتامی های غیر استاندارد و ضعیف برای ورزش های رزمی مناسب نیستند.

 

خرید فوم آکوستیک ، قوم ، یونولیت ، عایق در سرتاسر ایران

 

تاتامی در باشگاه های ایروبیک

اگرچه تاتامی در باشگاه های ورزشی کاربرد فراوان دارد ولی برای سایر باشگاه های ورزشی نظیر باشگاه های ایروبیک نیز قابل کاربرد است . یک کفپوش نرم و با خاصیت ارتجاعی می تواند کیفیت حرکات را بهبود بخشد و کمک نماید که ورزشکار حرکات ایروبیک را را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. همچنین وجود این لایه موجب می شود در صورت افتادن یا بر هم خوردن تعادل ورزشکار حداقل اسیب وارد شود و سلامت ورزشکار حفظ شود.

تاتامی در باشگاه های یوگا و پیلاتس

معمولا برای ورزش هایی نظیر یوگا و پیلاتس از مت یوگا استفاده می شود. چرا که بسیاری از آسانا های یوگا ( حرکات ورزشی یوگا) حرکاتی تخصصی هستند و و وجود یک لایه نرم و ارتجاعی در زیر پای ورزشکار می تواند در انجام صحیح آن ها کم کند.ولی گاهی اوقات استفاده از تاتامی نیز در چنین ورزش هایی کاربرد دارد. تاتامی قطر بیشتری نسبت به مت یوگا دارد و این می تواند یک مزیت برای تاتامی محسوب شود. هنمچنین بهره گیری از این کفپوش در باشگاه های یوگا و پیلاتس می تواند ضرورت بهره گیری از زیر انداز را برای تک تک افراد کاهش دهد.

تاتامی در باشگاه های خانگی و هوم جیم

این روزها با وجود نرم افزارهای موبایلی ورزشی و مربیان آنلاین بسیاری از افراد در خانه تمرین می کنند و اگر خانه فضایی بزرگتری داشته باشد ممکن است قسمتی از فضای آنرا (یا یک اتاق را) به ورزش اختصاص داده شده باشند. در این حالت کف های معمولی نظیر کف سرامیک یا سنگ می تواند برای انجام تمرینات ورزشی نامناسب باشد و یک کفپوش ورزشی نظیر تاتامی می تواند گزینه مناسبی برای چنین فضاهایی باشد.

در این حالت هم کیفیت تمرینات افزایش می یابد وهم از آسیب های احتمالی می توان جلوگیری کرد و از سوی دیگر فضای ورزشی تری نیز برای انجام تمرینات خواهیم داشت. نکته بسیار مهم در مورد تاتامی در مقایسه با سایر کفپوش های دیگر برای هوم جیم این است که تاتامی نیاز به چسب ندارد ( به خاطر شکل پازلی ) و به همین دلیل افراد می تواننند خودشان به راحتی آنرا نصب کنند و در صورت عدم نیاز به راحتی جمع کنند و همچنین چون نیازی به چسب نیست از آسیب به کف ساختمان نیز جلوگیری می شود.

تاتامی در مراکز توانبخشی و فیزیوتراپی

یکی از وظایف اصلی مراکز توانبخشی و فیزوتراپی کمک به افراد آسب دیده در بهبود نقاهت ( چه ورزشکار و چه افراد عادی ) و ایجاد بازتوانی حرکتی برای آن ها است. این امر معمولا با استفاده از تمرینات خاص فیزوتراپی صورت می گیرد. وجود یک کفپوش ورزشی مناسب نظیر تاتامی می تواند انجام این حرکات را آسانتر کند و همچنین از ایجاد آسیب نیز تا حدی جلوگیری نماید. به همین دلیل است که کفپوش تاتامی در بسیاری از مراکز توانبخشی حرفه ای معمولا مورد استفاده قرار می گیرد.

تاتامی به عنوان کفپوش مهدکودک و مدارس

تاتامی یک ضربه گیر حرفه ای و مناسب است و همین امر موجب شده است که امروزه در فضاهای بازی کودکان و مهدکودک ها و مدارس و سایر فضاها مورد استفاده قرار گیرد. تنوع رنگی این محصول و خاصیت ارتجاعی آن دو ویژگی خاص این محصول است که موجب اقبال بیشتر به آن گشته است.

البته در انتخاب این محصول باید در چنین فضاهایی دقت کرد تا از نوع مرغوب تاتامی استفاده نمود تا هم خاصیت ارتجاعی کافی داشته باشد و هم محصول از دوام کافی برخوردار باشد تا به مرور زمان کفپوش مستهلک نگردد.

تاتامی در فضا های بازی

یکی از کاربردهای دیگر تاتامی استفاده از این کف پوش ورزشی در فضاهای بازی و مکان هایی است که در آن وسایل بازی نظیر تاب ، سر سره و.... نصب می شود. چنین فضاهایی اگرچه باعث شادی و نشاط کودکان هستند. ولی با توجه به ماهیت وسایلشان گاهی اوقات می توانند موجب افتادن یا ضربه خوردن کودکان شوند. در نتیجه در کف زمین های بازی کودکان باید از یک متریال نرم مثل تاتامی بهره جست. تا در صورت چنین اتفاقاتی آسیب ها به حداقل برسد. البته باید دقت داشت استفاده از تاتامی در فضاهای باز موجب می شود به مرو زمان تاتامی بر اثر تابش نور آفتاب رنگ پریده شود. و معمولا برای این منظور تاتامی در فضاهای بسته قابل توصیه است.

 

 

 

تاتامی به عنوان عایق صوتی کف استودیو

امروزه فوم های آکوستیک و سایر انواع پنل های صوتی شیوه آکوستیک و عایق صوتی استودیو ها را کاملا متحول کردند. نصب آسان و قیمت تقریبا پایین فوم های آکوستیک نظیر فوم شانه تخم مرغی موجب شده است به راحتی بتوان استودیوهای حرفه ای و یا خانگی احداث کرد و از کیفیت آکوستیک چنین استودیوهایی هم راضی بود.

ولی یکی از مشکلاتی که کماکان اکثر چنین فضاهایی از آن رنج می برند عایق صوتی کف استودیو است. معمولا اکثر فوم ها به ویژه فوم های آکوستیک به علت نرم بودن برای کف استودیو قابل استفاده نیستند.

در نتیجه معمولا در استودیوها یا به استفاده از موکت یا فرش ضخیم اکتفا می شود که راهکار موثری برای عایق صوتی نیست. و یا باید با هزینه زیاد اقدام به عایق نمودن کف استودیو نمود که این راهکار هم به علت خانگی بودن بسیاری از استودیوها قابل اجرا نیست. اما یکی از روش ها قابل اجرا برای چنین فضاهایی استفاده از تاتامی است.

همانطور که بالاتر نیز ذکر شد تاتامی از فوم سلول بسته ای وی تولید می شود در نتیجه در ترکیب با یک عایق سلول باز ( نظیر نمد ، موکت ضخیم و....) می تواند نقش خوبی به عنوان کفپوش استودیو ایفا نماید. بهره گیری از این روش علاوه بر کم هزینه بودن نسبت به سایر روش ها موجب می شود بتوان سریعا فضای کف استودیو را عایق بندی نمود و از انتقال صدا به کف و طبقات پایین تا حدودی کاست.

تاتامی به عنوان عایق صوتی زیر پیانو

پیانو یکی از سازهایی است که دارای صدای بسیار دلنشینی است. اما گاهی اوقات صدای این ساز در آپارتمان های مسکونی مشکل ساز می شود. به ویژه زمان هایی که پیانیست می خواهد در ساعات استراحت به تمرین بپردازد. معمولا یکی از مشکلات آکوستیکی پیانو انتقال صدا از طریق پایه های پیانو به کف و انتقال آن به طبقه پایین است. همچنین یکی از مشکلات دیگر انتقال صدای پدال زدن پیانیست به طبقه پایین می باشد.

در این حالت استفاده از تاتامی به عنوان عایق صوتی کف می تواند تا حدی از انتقال چنین صداهایی به کف جلوگیری نماید. البته برای حداکثر کارایی بهتر است علاوه بر تاتامی به صورت ترکیبی از موکت و نمد ریسایکل هم در کف استفاده نمود تا قدرت صداگیری تاتامی افزایش یابد. ذکر این نکته ضروری است که استفاده از این روش فقط از انتقال صدای از پایه های پیانو و صدای پدال زدن را کاهش می دهد و برای جلوگیری انتقال صدا از دیوارها باید از روش های عایقسازی دیوار استفاده نمود.

تاتامی به منظور صداگیر ساز کوبه ای ( درام ، پرکاشن و...)

ساز های کوبه ای گروهی از ادوات موسیقی هستند که معمولا صدای زیادی ایجاد می کنند شاید بتوان گفت درام یکی از معروفترین و متداول ترین این نوع از سازها است که طرفداران زیادی نیز دارد. اگرچه نواختن این ساز و سایرسازهای مشابه می تواند سرزندگی زیادی ایجاد کند ولی معمولا صدای آن به ویژه در ساختمان های مسکونی می تواند برای همسایگان و سایر ساکنین مشکل ساز باشد. با توجه به حجم صدای این نوع سازها معمولا برای صداگیری آن ها باید از روش های حرفه ای استفاده نمود به ویژه اگر هدف صداگیری کف باشد.

به عنوان مثال یکی از راه های صحیح و اصولی احداث استیج در کف ( سکو) و پر کردن زیر آن با فوم ها سلول بسته نظیر الاستومری و پشم سنگ می باشد و به این طریق صدا احتمالا کاهش موثری خواهد داشت. البته این راهکار برای همه قابل اجرا نیست ( به علت هزینه و کمبود فضا و.... ) در نتیجه اگر بخواهیم حجم صدای درام را با حداقل هزینه و حداقل تغییر در فضا کاهش دهیم می توانیم از روش ترکیبی از تاتامی ، نمد ریسایکل و موکت استفاده نمایم و بدین ترتیب صدا مقداری کاهش می یابد.

البته باید در نظر داشت اثر گذاری این روش کمتر از روش های اصولی و دایمی است ولی به هر حال مقداری از شدت صدا کاسته می شود.

قیمت تاتامی

معمولا تاتامی به صورت ورقه ای به فروش می رسد. در اکثر مواقع ورق های تاتامی دارای ابعاد یک متر در یک متر هستند. البته در برخی از مواقع ابعاد تاتامی می تواند متفاوت هم باشد. ولی به طور کلی معمولا در بازار اکثر فروشندگان قیمت هر متر مربع تاتامی را به مشتری اعلام می کنند. این روزها تاتامی در بازار با قیمت های متنوعی عرضه می شود. علت این تنوع قیمت می تواند به دلایلی نظیر ضخامت ، نوع مواد ، برند و بسیاری از موارد دیگر باشد. به عنوان مثال مسلما قیمت تاتامی ۲۰ میل به مراتب پایین تر از قیمت تاتامی ۵۰ میل است و یا تاتامی که با مواد مرغوب تولید می شود معمولا قیمت بالاتری نیست به تاتامی تولید شده با مواد درجه 2 دارد.

 

موارد استفاده:

موارد استفاده: کفپوش استودیو ( عایق ) ،ضربه گیر ورزشی و زمین بازی کودکان ،

مکان های قابل استفاده: استودیو ،باشگاه ورزشی ، مدارس ، مهد های کودک

محصولات مشابه و مرتبط:

 

محصولات مشابه: فوم الاستومری ، مت یوگا ، استپ فومی ، آجر یوگا ، فوم رولر ورزشی

چسباندن این محصول : چسب پاتکس

 

تصاویر:

تاتامی

9.2

امتیاز صوتی

7.5/10

امتیاز ضربه گیری

9.5/10

امتیاز برش پذیری

10.0/10

امتیاز سهولت در نصب

10.0/10

امتیاز قیمت مناسب

9.0/10

نقاط قوت

 • نصب آسان
 • قابل جمع کردن و جابجایی
 • بدون نیاز به چسب ( برای کف)

نقاط ضعف

 • این عایق نسوز نمی باشد و باید دور از شعله حرارت و منابع آتش زا نصب و نگهداری شود
 • این عایق تا حدودی انتقال صدا را کاهش می دهد

8دیدگاه

 • علی حسینی گفت:

  سلام برای جلوگیری از انتقال صدای دویدن کودک به طبقه ی پایین چه پیشنهادی دارین؟ هیچ انتقال صدای دویدنی صورت نگیره و عایق کامل باشه.

  • سلام ، تاتامی می تواند یک راهکار موقتی باشد تا کمی از انتقال صدا به پایین جلوگیری کند ولی مشکلی که هست شما نمی توانید سرتارسر خانه را تاتامی پهن کنید چون هم زیبایی لازم برای خانه را بهم می زند وهم هزینه بر است. در عوض می توانید در اتاق کودک و فضاهایی خاص که بچه ها می دوند یا بازی می کنند از تاتامی به عنوان ضربه گیر کف به منظور صداگیری استفاده کنید

 • مجید گفت:

  سلام، آیا ایتفاده از دو لایه فوم روی هم می‌تونه تاثیر بهتری روی انتقال صدا و ضربه به کف داسته باشه؟ من قلمزن هستم و مشکل انتقال صدا به کف رو دارم.

  • سلام ، به طور کلی معمولا افزایش ضخامت لایه ها و تنوع متریال از نظر سلول بندی می تواند در صداگیری موثرتر باشد. در نتیجه مثلا برای مشکل انتقال صداتون به پایین می توانید یک لایه تاتامی یک لایه نمد ریسایکل و مجددا یک لایه تاتامی استفاده کنید و روی آن هم موکت بیندازید. البته این در نظر داشته باشید که این ترکیبات نسوز نیستند و نباید در کارگاهتون شعله و حرارت و بخاری گازی و برقی ، جرقه و…. داشته باشید.

 • مژگان گفت:

  سلام میشه راهنمایی کنید برای اینکه صدای پیانو به طبقه پایین نره چند سانتی باید استفاده کنیم؟

  • سلام اگر برای صداگیری و آکوستیک پایه ها زیر پیانو می خواهید معمولا تاتامی 2 سانتی کیفیت خوبمون را میبرند و معمولا یک لایه موکت هم روش میندازند.

 • جمال گفت:

  سلام تاتامی به تنهایی زیر درام بندازیم بسته یا چیزی دیگم باید انداخت ؟ صدا را صد درصد میگیره ؟

  • سلام خیر صد در صد صدا را نمی گیرد و فقط تا حدی صدا را می گیرد . اگر نمد و موکت هم در ترکیب با تاتامی استفاده کنید کارایی عایق صوتی کف را افزایش خواهید داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

, , , , , , , , , , , , , ,